سرخط خبرها
خانه » اخبار جشنواره » کمبود فیلمنامه و نمایشنامه های منسجم در حوزه های دینی و عترتی

کمبود فیلمنامه و نمایشنامه های منسجم در حوزه های دینی و عترتی

مدیرکل دفتر تبلیغ و ترویج معاونت قرآن و عترن وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، یکی از چالش های کنونی برای تولیدکنندگان آثار هنری را کمبود و فقدان فیلمنامه و نمایشنامه های منسجم در حوزه های دینی و عترتی دانست و خاطرنشان کرد: جشنواره «آیات» قصد دارد مسیر تولیدات جریان فیلم و تئاتر را با تکیه بر قرآن و سیره اهل بیت(ع) هموار کند.

به گزارش روابط عمومی اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان، علی اصغر امیرنیا، پیش از ظهر امروز (چهارشنبه ۳۰ فروردین) در آیین اختتامیه جشنواره ملی فیلمنامه نویسی و نمایشنامه نویسی قرآنی آیات گیلان که در مجتمع فرهنگی و هنری خاتم الانبیاء(ص) رشت برگزار شد، نام این جشنواره را مصداق نشانه و چراغ راه دانست و اظهار کرد: برخی از جشنواره ها که جاذبه لازم را نداشتند حذف شدند و برخی از جشنواره ها مانند جشنواره آیات برای اولین بار در ستاد وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی طراحی شد و در استان ها به اجرا درآمد.

وی هر یک از استان ها را مسئول برگزاری یکی از برنامه های فرهنگی، هنری و مذهبی این وزارتخانه دانست و افزود: گیلان یک استان فرهنگی و هنری است و با پرورش هنرمندان بسیار خوب در بسیاری از موارد جزو سرآمدان فرهنگ و هنر کشور محسوب می شود لذا جشنواره ملی آیات به این استان سپرده شد.

مدیرکل دفتر تبلیغ و ترویج معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه مقام معظم رهبری غیر از اینکه شخصیت سیاسی و مذهبی هستند، یک شخصیت بزرگ فرهنگی و هنری محسوب می شوند، تصریح کرد: رهبر انقلاب برای ما قله فرهنگ و هنر هستند و اظهارنظرهای ایشان برای آحاد اصحاب فرهنگ و هنر قابل استفاده است. ایشان می فرمایند «هنر دینی آن است که بتواند معارفی را که همه ادیان خصوصا دین مبین اسلام به نشر آنها در بین انسان ها همت گماشته اند و جان های پاکی در راه نشر آن حقایق نثار شده، نشر دهد، جاودانه کند و در اذهان ماندگار نماید».

امیرنیا با بیان اینکه هنر دینی لزوما با واژگان دینی همراه نیست، گفت: چیزی که در هنر دینی به شدت مورد توجه قرار دارد، این است که این هنر در خدمت شهوت، خشونت، ابتذال و استحاله هویت انسان ها و جامعه قرار نگیرد.

این مقام مسئول سینما و نمایش را یک شکل هنری، در عین حال یک رسانه ارتباط جمعی دانست و اضافه کرد: سینما و تئاتر از یک طرف به عنوان هنر دراماتیک خصوصیات منحصر بفردی دارد که آنها را از سایر هنرها متمایز می کند و از طرف دیگر به عنوان رسانه ارتباط جمعی از ویژگی خاصی برخوردار است که اهمیت و ارزش رسانه ای آن را نشان می دهد. اهمیت و ارزشی که سایر هنرها از آن کمتر بهره مند هستند.

مدیرکل دفتر تبلیغ و ترویج معاونت قرآن و عترت وزارت ارشاد با بیان اینکه فیلم و تئاتر تنها هنر و رسانه ای هستند که امکان تجسم تمامی تخیلات بشر که از ابتدای تاریخ جز در ذهن خود نداشته را فراهم می آورد، متذکر شد: با فیلم و تئاتر است که انسان برای اولین بار موفق می شود ذهنیات و تصاویر ذهنی ناشی از قوه تخیل خویش را به همان صورتی که در ذهن ممکن است، مجسم نماید و بدان حیات و حرکت ببخشد. در واقع فیلم انسان را قادر می سازد که تخیلات خود را با دیگران به اشتراک بگذارد و به ما این احساس را می دهد که گویی شاهد یک تجربه واقعی هستیم و همین تاثیر ناشی از جاذبه حضور است که در ابعاد مختلف بر روی مخاطب تاثیر می گذارد.

وی خاطرنشان کرد: دفتر تبلیغ و ترویج معاونت قرآن و عترت وزارت ارشاد در راستای انجام وظایف سازمانی خود تلاش می کند با مشارکت قاطبه هنرمندان و فعالان حوزه قرآن و عترت در هر یک از شاخه های فرهنگی و هنری با برگزاری جشنواره هایی مانند «آیات» ضمن شناسایی استعدادهای بالقوه و کشف استعدادهای بالفعل نویسندگان و هنرمندان با رویکرد قرآن و عترت، فضای مناسبی را در راه توسعه و ترویج قرآن و عترت ایجاد کند.

امیرنیا با بیان اینکه هنرمندان می توانند با بهره مندی از آیات و روایات در این عرصه تاثیر بسزایی داشته باشند، گفت: جشنواره «آیات» ملی است و به هیچ صنف و گروه خاصی محدود نمی شود و تمام جامعه مرتبط با آن می توانند در راه توسعه و ترویج قرآن و سیره ائمه(ع) نقش ایفا کنند.

وی تولید آثار فاخر و ارزشمند در حوزه قرآن و عترت و نشر آن، توسعه و ترویج هنرهای قرآنی و عترتی در حوزه ملی و بین المللی، ارتقای همه جانبه و توسعه پایدار هنرهای حوزه قرآن و عترت از طریق ایجاد فضای رقابتی، زمینه سازی برای تعامل، تبادل و انتقال تجربیات فی ما بین شرکت کنندگان در گستره ملی، نمایش و چاپ آثار برای ترغیب و تشویق هنرمندان و حمایت از هنرمندن جهت خلق آثار هنری متناسب و در خور شان را از جمله اهداف برگزاری این جشنواره دانست و یادآور شد: جشنواره سراسری «آیات» افق جدیدی را به منظور ترسیم نگاهی متفاوت به جریان های هنری به خصوص در حوزه فیلم و تئاتر با مضامین و مفاهیم قرآن و عترت می گشاید تا بدین وسیله هنرمندان از قصص، نشانه ها، تمثیل ها و روایات معتبر الهام گرفته و با در هم آمیختن قوه تخیل به این الهامات روحانی و معنوی عینیت ببخشند.

مدیرکل دفتر تبلیغ و ترویج معاونت قرآن و عترت وزارت ارشاد یکی از چالش های کنونی برای تولیدکنندگان آثار هنری را کمبود و فقدان فیلمنامه و نمایشنامه های منسجم در حوزه های دینی و عترتی دانست و خاطرنشان کرد: این جشنواره با هدف تولید، جمع آوری و ارائه فیلمنامه ها و نمایشنامه های قرآنی برگزار شده و قصد دارد مسیر تولیدات جریان فیلم و تئاتر را با تکیه بر قرآن و سیره اهل بیت(ع) برای علاقمندان هموار کند. در این راستا هنرهای دراماتیک موجب تشویق و ترغیب نسل جوان است و می تواند بسترهایی در جامعه دینی ایجاد و موجبات مقابله با فرهنگ مبتذل بیگانه را فراهم کند.

وی با بیان اینکه مقام معظم رهبری آن سینمایی را مورد قبول می دانند که مورد تصدیق و تایید اسلام و انقلاب باشد و برای سینمای در جهت ضد این مقصود اهمیتی قائل نیستند، گفت: امیدواریم جشنواره «آیات» بصیرتی مضاعف برای درک قطره ای از اقیانوس بیکران قرآن را فراهم کند، زیرا پیام قرآن نه تنها درباره رستگاری روح است، بلکه دستورات اخلاقی است که حافظ یک نظام اجتماعی برابر می باشد.

امیرنیا با اشاره به بینش جامع نگر قرآن از جامعه، تصریح کرد: تلاش ما این است که هنرمندان و نویسندگان جنبه های ناشناخته یا کمتر شناخته شده زندگی انبیاء به ویژه پیامبر اسلام(ص) و ائمه معصومین(ع) را برای دیگران به زیباترین شکل و بهترین وجه ارائه نمایند؛ البته باید شجاعت و شهامت لازم را برای ورود به این عرصه داشته باشند تا علاوه بر فراگیری از محضر بزرگان دین، خود را به اطلاعات مورد نظر مجهز کنند تا آثار و محصولات ماندگار خلق نمایند.

سخنرانی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان، رونمایی از بانک های اطلاعاتی «آثار جشنواره» و «اصحاب قرآن و عترت گیلان»، اهدای مدرک درجه یک هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به انوش نصر ماسوله و تقدیر از پروانه معصومی، دیگر هنرمند برجسته تئاتر و تلویزیون از دیگر بخش های این مراسم بود.

همچنین در این مراسم، از کتاب «اصول دین در پرتو کلام معصومین (ع)» نوشته آیت الله زین العابدین قربانی، نماینده ولی فقیه در گیلان و امام جمعه رشت رونمایی شد. این کتاب با حمایت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان گیلان و شورای هماهنگی و گسترش فعالیت های قرآنی استان به چاپ رسیده است.

در پایان این مراسم نیز از نفرات برگزیده بخش های مختلف جشنواره ملی فیلمنامه نویسی و نمایشنامه نویسی آیات گیلان تجلیل شد.

لیست برگزیدگان جشنواره: http://www.ayaategilan.ir/473

گزارش تصویری مراسم: http://www.ayaategilan.ir/505

Print Friendly, PDF & Email

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*